eTwinning live   |   Twinspace   |   Groups   |   Elearning Labs   |   eTwinning.net

Ημερίδες

Τηλεκπαιδεύσεις

[9] Εθνικά Βραβεία Έργων 2013-2014

Α. ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

  1. WILL, Wonderful Ideas for Learning Languages - 32ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών (Ουρανία Μπεκίρη)
  2. powerfulnaturekingdom.et - 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης (Αγγελική Κουγιουρούκη) 

 

Γυμνάσιο (13-15)

  1. Sherlock Holmes - 12 Γυμνάσιο Αχαρνών, Ολυμπιακό Χωριό (Μαρία Βασιλοπούλου- Δέσποινα Σετάκη – Ευτυχία Χρόνη)
  2. Safe Internet: A Bridge Between Us  -  Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο (Κοντοπίδη Ευαγγελία)

 

ΓΕΛ, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ και EEEEK (16-19)

  1. Coursera Kids - 2ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας (Μακρίνα Καλλιοντζή)
  2. A day in the museum - ΓΕΛ Πεντάπολης (Θεοδώρα Γκένιου)

 


Β. ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

 

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

  • E- Classroom - Δημοτικό Σχολείο Μάλεμε Χανιά Κρήτης (Άννα Λιβιάκη)

 

Γυμνάσιο (13-15)

  • Getting closer through music - 5ο Γυμνάσιο Αιγάλεω (Ευγενία Αδαμοπούλου – Μαρία Κουλέντη)

 

ΓΕΛ, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ και EEEEK (16-19)

  • Work-Life-Balance Project - 2ο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών (Άννα Χαϊδεμενάκου – Γεράσιμος Καπώνης)

[8] Εθνικά Βραβεία Έργων 2012-2013

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

  1. Flaschenpost/bottle post - 1o Πρ. Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης (Χρυσοβαλάντου Καπόγλου)
  2. e cultural Kaleidoscope - Δημοτικό Σχολείο Χρυσοχωρίου Καβάλας (Αγγελική Κατσάνη)

 

 

Γυμνάσιο (13-15)

  1. A School over the Rainbow - Γυμνάσιο Οιχαλίας, Ν. Τρικάλων (Παρασκευή Μπελόγια), Γυμνάσιο Φαρκαδόνας (Νικόλαος Αιμιλιανός Παπαδημητρίου)
  2. EU-RAD (EUROPA-RAD) - Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Μαρία Χατζηγιώση)

 

 

ΓΕΛ, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ και EEEEK (16-19)

  1. THE SOUTHERN GAZETTE - 11ο ΓΕΛ Περιστερίου (Γλυκερία Γκουβάτσου)
  2. QED-online - ΓΕΛ Κίσαμου Χανίων (Ευθυμία Φιλιππάκη)


ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σχολική ομάδα

  • Sea and city: sharing our common identity- 3ο Γυμνάσιο Θέρμης (Ευλαμπία Κουσίδου – Σταυρούλα Γιάγκου)) 

[7] Εθνικά Βραβεία Έργων 2011-2012

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

  1. And the Oscar goes to …  - 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης (Μιχαηλίδης Πέτρος)
  2. 3Ls _ Lighthouses Link lands - 14ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου (Μπατσή Θεοδώρα)

Γυμνάσιο (13-15)

  1. What About a Greener School? - 1ο Γυμνασίου Συκεών (Μονέφτση Άννα)
  2. E Bio Cooking - Γυμνασίο Λιβαδοχωρίου Λήμνου (Παπαδοπούλου Σταματία)

ΓΕΛ, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ και EEEEK (16-19)

  1. Fly me to the Moon -  5ο Λυκείο Βέροιας (Κωστοπούλου Ελένη, Λεοντάκης Μιλτιάδης)
  2. Jugendliche aus Europa - Πρότυπο Πειραματικό Λυκείο Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Χατζηγιώσση Μαρία)

[6] Εθνικά Βραβεία Έργων 2010-2011

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

    1. Let's Introduce a book The Little Prince - 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης (Πέτρος Μιχαηλίδης)
    2. Everyday Life in Primary School - Δημοτικό Σχολείο Παληού Καβάλας (Θωμαϊς Καρτσιώτου)

      Γυμνάσιο (13-15) 

      1. Young poets society  - Γυμνάσιο Οιχαλίας και Γυμνάσιο Φαρκαδόνας (Παρασκευή Μπελόγια, Νικόλαος-Αιμίλιος Παπαδημητρίου)
      2. Το φεστιβάλ των πολιτισμών - 10ο Γυμνάσιο Νίκαιας (Μαρίνα Καλλιγιάννη)

      ΓΕΛ & ΤΕΕ - ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ (16-19)

      1. “euro-good” news […] - Γενικό Λύκειο Σκύρου (Χριστίνα Δρακοπούλου)
      2. Calamo currente - Πειραματικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων (Αλεξάνδρα Μελίστα)

      Ειδική κατηγορία: Comenius-eTwinning 

      • GO GREEN, GO CLEAN, ACT NOW! - 8ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης (Σταυρούλα Μακαρονοπούλου)

      Ειδική κατηγορία: Έργο με γειτονικές χώρες

      • GREEKTURKLINGUA - 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων (Θάλεια Χατζηγιάνογλου)

      [5] Εθνικά Βραβεία Έργων 2008-2009 & 2009-2010

      Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

      1. Keep Fit - Δημοτικό Σχολείο Αγγελοχωρίου Θεσσαλονίκης (Ιωάννης Τουρλιδάκης)
      2. Let"s play together with stories - 1ο Νηπιαγωγείο Ηρακλείου Αττικής (Μαρία Φουρνάρη)

       Γυμνάσιο (13-15)

      1. Music Library - Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης)
      2. The Rights of the Children - 2o Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου (Σοφία Σμυρνή)
       

      ΓΕΛ & ΤΕΕ - ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ (16-19)

      1. Imago Urbis - Πειραματικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων (Αλεξάνδρα Μελίστα)
      2. Pek, the Traveller Flea 1 - 1ο ΕΠΑΛ Ιεράπετρας (Μαρία Σουργιαδάκη)
       

      Ειδική κατηγορία: Έργα Comenius-eTwinning

      1. Play with Us - 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης (Ναταλία Τζίτζη)
      2. School libraries across Europe - 2ο ΓΕΛ Ευόσμου (Βαρβάρα Αναστασιάδου)
       

      Ειδική κατηγορία: Έργα με περιβαλλοντικό θέμα

      1. Sea through ... overseas - Clemton Park PS - Αυστραλία - Ελληνικές τάξεις (Αγγελική Αθανασοπούλου )
      2. IT' S UP 2 U - Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Καπαρελλίου (Άννα Καρύδη Πυρουνάκη)

      [4] Εθνικά Βραβεία Έργων 2007 - 2008

      1η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 5-12 ετών):

      1. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Καπαρελλίου. «Travelling with our e-story». συντονίστρια εκπαιδευτικός: Aννα Καρύδη Πυρουνάκη.
        http://travellingstory.wikispaces.com/
      2. 1ο  Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών. «My school through time». συντονίστρια εκπαιδευτικός: Ζωή Αμπράζη.
        http://1dim-giann.pel.sch.gr/?q=el/category/etwinning

       

      2η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 13-15 ετών):

      1. 2ο Γυμνάσιο Κοζάνης. «Diving into books». συντονίστρια εκπαιδευτικός: Διαμαντούλα Νάκα.
        http://divingintobooks.wetpaint.com
      2. 1ο Γυμνάσιο Χαϊδαρίου. «Όλοι κάτω από τον ίδιο Ευρωπαϊκό Ουρανό». συντονίστριες εκπαιδευτικοί: Δέσποινα Μωυσίδου. Ελένη Γρηγοριάδου.
        http://my.twinspace.etwinning.net/sky 

       

      3η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 16-19 ετών):

      1. Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης. «Δημιουργία ψηφιακής μουσικής βιβλιοθήκης με δυνατότητα πρόσβασης σε μαθητές με προβλήματα όρασης». συντονιστής εκπαιδευτικός: π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης.
        http://my.twinspace.etwinning.net/braillelibrary?l=en
      2. Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. «Η Τέχνη του Αρχαίου Θεάτρου μας ενώνει». συντονίστρια εκπαιδευτικός: Χαρδαλούπα Ιωάννα
        http://peir5etwinning5patras.wordpress.com/

      [3] Εθνικά Βραβεία Έργων 2006 - 2007

      1η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 5-12 ετών):

      1. 61ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης για την eTwinning συνεργασία «Meet my country» Υπ. Εκπαιδευτικός: κ. Μακρής Νικόλαος.
      2. 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης για τη συνεργασία «Nordic. Polish and Greek Myths and Legends» Υπ. Εκπαιδευτικός: κ. Τζίτζη Ναταλία.

      2η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 13-15 ετών):

      1. Γυμνάσιο Καβασίλων Ημαθίας για την eTwinning συνεργασία «The History of Athletics -Theory and Practice» Υπ. Εκπαιδευτικοί: κ. Παπαθανασίου Κωνσταντίνος και Κωστοπούλου Ελένη.
        http://mdl.solkan.e-podpora.si/course/view.php?id=25
      2. Γυμνάσιο Λιανοκλαδίου για τη συνεργασία «Similarities and differences between Dutch end Greek culture with special attention to the influence of tourism» Υπ. Εκπαιδευτικός: κ. Γκίκα Ιουλία.
        http://twinspace.etwinning.net/launcher.cfm?lang=en&cid=1692

      3η κατηγορία (ηλ. ομάδα: 16-19 ετών):

      1. 2ο ΕΠΑΛ Νέας Σμύρνης για την eTwinning συνεργασία «Learn and prevent: traffic behavior rules at schools» Υπ. Εκπαιδευτικός: κ. Νιάρρου Βασιλική.
        http://2tee-n-smyrn.att.sch.gr/astro_siteII/YoungAstronomersII.htm
      2. 1ο ΕΠΑΛ Μουζακίου Καρδίτσας για τη συνεργασία «Γνωριμία με τη ζωή και το έργο μεγάλων μαθηματικών» Υπ. Εκπαιδευτικός: κ. Θεοχάρης Δημήτριος.
        http:\users.sch.gr heojetwinstart.htm