eTwinning.gr   |   eTwinning live   |   Twinspace   |   Groups   |   Elearning Labs   |   eTwinning.net

Ημερίδες

Τηλεκπαιδεύσεις

86 σχολεία από την Ελλάδα τιμήθηκαν με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2018-2019

Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning θεσπίστηκε το 2017 με στόχο την αναγνώριση και επιβράβευση της συμμετοχής, της αφοσίωσης και της δέσμευσης όχι μόνο επιμέρους εκπαιδευτικών του eTwinning, αλλά και ομάδων εκπαιδευτικών και σχολικών ηγετών από το ίδιο σχολείο. Η διαδικασία αιτήσεων για την ετικέτα ξεκίνησε τον Δεκέμβριο 2017 και έληξε τον Μάρτιο του 2018.

 article image

Μετά από μια διαδικασία αίτησης δύο φάσεων 86 σχολεία από την Ελλάδα και 1.211 σχολεία από όλη την Ευρώπη  τιμήθηκαν με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning. Τα σχολεία που τιμήθηκαν με τον τίτλο αυτόν είναι πρωτοπόρα και αναγνωρίζονται ως ηγέτες σε τομείς όπως τους εξής:

Τα 86 σχολεία από την Ελλάδα

 

 ΣχολείοΔιευθύντρια/Διευθυντής
  1 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥPlagiari Thessalonikis, Κεντρική Μακεδονία Αικατερίνη Μαλλιοτα
  10th Helioupolis Primary SchoolIlioupoli, Αττική Kleopatra Lyberopoulou
  11ο Νipiagogio ChanionChania, Κρήτη Skordili Maria
  12 Γυμνάσιο ΑχαρνώνAcharnes, Αττική Marianthi Platsi
  14ο Νηπιαγωγείο ΚέρκυραςCorfu, Ιόνια νησιά Πηνελόπη Πέζαρου
  15o Δημοτικό Σχολείο ΗρακλείουIrakleio Kritis, Κρήτη Aikaterini Stamatopoulou
  18o Νηπιαγωγείο ΡόδουRhodes, Νότιο Αιγαίο ΕΛΠΙΔΑ ΤΑΜΒΑΚΑ
  18th Primary School of KarditsaKarditsa, Θεσσαλία Sotiria Mitsara
  1o ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΙΚΗΤΗΣNikiti, Κεντρική Μακεδονία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΝΤΣΙΟΣ
  1rst Experimental Primary School, AlexandroupolisAlexandroupoli, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη Απόστολος Κουρουμιχάκης
  1st General Lyceum of AegaleoAigaleo, Αττική Maria Mitsaina
  1st Junior High School of ByronByronas, Αττική Vasiliki Tzouvelli
  1st Junior Secondary School of XanthiXanthi, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη Φωτεινή Νεστορίδου
  1st Vocational Lyceum of Ierapetra ( EPAL ).Ierapetra, Κρήτη Aikaterini Tziri
  1ο Γυμνάσιο ΡόδουRhodes, Νότιο Αιγαίο Μαριέττα Βογιατζή-Μπογιατζή
  1ο Δημοτικό Σχολείο ΠολυγύρουPolygyros, Κεντρική Μακεδονία Ιφιγένεια Παρούση
  1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου (1st Primary School of Skiathos)Skiathos, Θεσσαλία Δήμητρα Συκιώτου
  1ο Δωδεκαθέσιο Ραλλείων Πρότυπων Πειραματικών ΔημοτικώνPeiraias, Αττική VASSILEIOS PANOPOULOS
  1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο ΛητήςLiti, Κεντρική Μακεδονία ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΠΛΑΣΤΑΡΑ
  2. Gymnasio Agiou NikolaouAghios Nikolaos Lassithi, Κρήτη Marina Toutoudaki
  2/θ Νηπιαγωγείο ΚεντριούIerapetra, Κρήτη Kalliopi Papoutsaki
  2/θεσιο ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ -Kindergarten of Avlonari- ‘Ecole Maternelle d’ AvlonariAvlonari, Στερεά Ελλάδα ΕΛΕΝΗ ΤΣΙΡΓΙΩΤΗ
  20ο 1/θεσιο Νηπιαγωγείο ΚατερίνηςKaterini, Κεντρική Μακεδονία Παρασκευή Καρέλλα
  21ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο ΛάρισαςLarissa, Θεσσαλία Ευάγγελος Σίμος
  26ο νηπιαγωγείο ΧανίωνChania, Κρήτη Αικατερίνη Γωνιωτάκη
  27th General Lyceum of AthensAthens, Αττική Panayiota Deligiani
  28th Primary School ThessalonikiThessaloniki, Κεντρική Μακεδονία Ioanna Georgiadou
  29ο ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝSerres, Κεντρική Μακεδονία ΑΡΙΑΔΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
  2nd Experimental Junior High School of ThessalonikiThessaloniki, Κεντρική Μακεδονία ALEXANDRA MARA
  2nd Junior High School of Intercultural EducationElliniko, Αττική ΜΑΡΙΑ ΜΠΑΝΤΗ
  2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΚΑΛΑΣ ΩΡΩΠΟΥ & ΝΕΩΝ ΠΑΛΑΤΙΩΝOropos, Αττική Ευστράτιος Χατζηδημητρίου
  2ο Nηπιαγωγειο Ιεραπετρας,Ierapetra, Κρήτη Eleni Koutselaki
School Picture 2ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων Διαπολιτισμικής ΕκπαίδευσηςIoannina, Ηπειρος Δημήτρης Κοντοσάκος
  2ο Νηπιαγωγείο ΠλαγιαρίουPlagiari Thessalonikis, Κεντρική Μακεδονία Σοφ’ια Μαγλαρίδου
  3 Δημοτικό Σχολείο ΧαλάστραςHalastra, Κεντρική Μακεδονία Στυλιανή Μπέμπη
School Picture 37o Ολοήμερο Νηπιαγωγείο ΛάρισαςLarissa, Θεσσαλία STILIANI LALLA
  3o ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣKarditsa, Θεσσαλία Nikolaos Karatasios
  3o Γυμνάσιο ΚέρκυραςCorfu, Ιόνια νησιά Μιλτιάδης Μελισσάς
School Picture 3rd Lyceum of PyrgosPyrgos Ileias, Δυτική Ελλάδα Eurydice Pavlopoulou
  3rd Primary School of Agios NikolaosAghios Nikolaos Lassithi, Κρήτη Anna Mountraki
  3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου – 3rd Primary School of KarpenissiKarpenisi, Στερεά Ελλάδα Δημήτρης Αντωνίου
  3ο Δημοτικό Σχολείο ΣιάτισταςSiatista, Δυτική Μακεδονία Χριστόφορος Κωνσταντινίδης
  4th Junior high school of VolosVolos, Θεσσαλία 4th Junior high school of Volos 4th Junior high school of Volos
  4th Kindergarten School of Didimoticho GreeceDidymoteixo, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ ΣΑΒΒΑΛΑΚΗ
  4th Primary School of Zografou, Greece 4 Δημοτικό ΖωγράφουZografou, Αττική Κωνσταντινος Πιτταράς
  4ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣKalamata, Πελοπόννησος Vasiliki Pantazi
  4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣIrakleio Kritis, Κρήτη ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΡΕΒΕΛΙΑΝΑΚΗ
  4ο Γυμνάσιο ΠετρούποληςPetroupoli, Αττική Anastasia Botsari
  4ο Δημοτικό Σχολείο ΠεύκηςPefki, Αττική Ειρήνη Τζοβλά
  51ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝAthens, Αττική ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΕΠΠΑ
  6/θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο ΠαμφίλωνPamfila, Βόρειο Αιγαίο Γεώργιος Κλειδαράς
  64 Νηπιαγωγείο ΑθηνώνAthens, Αττική Γιάπρου Ευαγγελία
  68th JUNIOR HIGH SCHOOLAthens, Αττική ATHANASIOS KOKKINOPOULOS
  6o Gymnasio Larisas (6th Junior High School of Larisa)Larissa, Θεσσαλία Dimitrios Ioannidis
  6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣPetroupoli, Αττική ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΧΑΝΟΥ
  6ο ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ-ΚΟΡΔΕΛΙΟΥEleftherio Kordelio, Κεντρική Μακεδονία ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
  7/θ Δημοτικό Σχολείο ΣταυρακίουIoannina, Ηπειρος Ελένη Κωλέτση
  7th Junior High School of Ioannina – 7ο Γυμνάσιο ΙωαννίνωνIoannina, Ηπειρος Δημήτριος Κοσμάς
  7ο Νηπιαγωγείο ΙωαννίνωνIoannina, Ηπειρος Ντίνα Τάλλου
  COLLÈGE ANATOLIKO DE PTOLEMAIDAPtolemaida, Δυτική Μακεδονία HARILAOS PRAPAS
  Chrysostomos Smyrnis Primary School, Leontio LykeioNea Smyrni, Athens, Αττική Despoina Tsaousi
  Demenika Primary SchoolPatra, Δυτική Ελλάδα Χρυσούλα Χαϊδογιάννου
  Dimotiko sxolio MandalouMandalo, Κεντρική Μακεδονία Trifon Mpogias
  Experimental General Lyceum of HeraklionIrakleio Kritis, Κρήτη Dimitrios Kalikakis
  Experimental Junior High School of University of PatrasPatra, Δυτική Ελλάδα Athanasia Balomenou
  Experimental School of the Aristotle University of ThessalonikiThessaloniki, Κεντρική Μακεδονία Konstantinos Koukoulas
  High School of Genisea – XanthiXanthi, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη Olympia Lampaki
  Junior High School of ThermiMytilini, Βόρειο Αιγαίο Panagiotis Chatzibasiliou
  Music School of KomotiniKomotini, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη Helias Ioannakis
  Nipiagogio Rizariou of TrikalaTrikala, Θεσσαλία Anna Magkiosi
  Primary School of Eleousa, Arta, GreeceArta, Ηπειρος Spyridon Vangelis
  Senior High School of Intercultural Education of EvosmosEvosmos Thessaloniki, Κεντρική Μακεδονία Konstantinos Papadakis
  Zanneio Peiramatiko Gymnasio PeiraiaPeiraias, Αττική Ioannis Friligos
School Picture Αρσάκειο Γυμνάσιο ΙωαννίνωνIoannina, Ηπειρος Pavlos (Παύλος) Mavrogiannis (Μαυρόγιαννης)
  Αρσάκειο Δημοτικό ΙωαννίνωνIoannina, Ηπειρος Ελένη Παπανικολάου
  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΙΣΑΜΟΥKissamos, Κρήτη ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΠΑΠΑΕΥΑΓΓΕΛΟΥ
  ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΚΑΛΑΣ ΩΡΩΠΟΥ – ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣSkala Oropou, Αττική Iraklis Psaltis
  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΩΠΙΑΣAsopia, Στερεά Ελλάδα ΑΡΗΣ ΜΠΟΥΛΙΟΣ
  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΙΤΕΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣItea, Θεσσαλία ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΓΚΟΥΛΗΣ
  Γενικό Λύκειο Πεντάπολης ΣερρώνSerres, Κεντρική Μακεδονία Ευαγγελία Κουτίδου
  Δημοτικό Σχολείο Ζερβοχωρίων ΧαλκιδικήςXalkidiki, Κεντρική Μακεδονία Μελαχροινή Παπαρδέλη
  Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιώς Jeanne d» ArcPeiraias, Αττική Θεόφιλος Γεωργούσης
  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΘΑΚΙΑΣZakynthos, Ιόνια νησιά Αγγελική Φουρνογεράκη
  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝAgioi Anargyroi, Αττική ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ
  Πανορμίτειο Γυμνάσιο κ’ Λ.Τ. ΣύμηςSymi, Νότιο Αιγαίο Φωτάρα Ευδοκία
  ΩθησηStamata, Attiki, Αττική Marie Chatzifotiou