eTwinning.gr   |   eTwinning live   |   Twinspace   |   Groups   |   Elearning Labs   |   eTwinning.net

Ημερίδες

Τηλεκπαιδεύσεις

Επιλογή εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στο eTwinning σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών στην Τυνησία, στις 22-24 Νοεμβρίου 2013

Σήμερα, στις 23 Οκτωβρίου , στο γραφείο του Προϊσταμένου της Κοινωνίας της Πληροφορίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (γραφείο 0070) έγινε κλήρωση σύμφωνα με την εγκύκλιο  του Γραφείου για την Κοινωνία της Πληροφορίας του ΥΠΑΙΘ, προκειμένου να επιλεγούν 10 (δέκα) εκπαιδευτικοί ώστε να συμμετέχουν στο σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών. Είχαν δηλώσει συμμετοχή εκατόν δυο(102) εκπαιδευτικοί. Πριν τη διεξαγωγή της κλήρωσης αποκλείστηκαν από τη διαδικασία:

  • 16 (δεκαέξι) εκπαιδευτικοί: 8 που δεν είχαν κάνει εγγραφή στη δράση eTwinning (προϋπόθεση), 4 που δίδασκαν σε Λύκειο, 1 που δίδασκε σε Δημοτικό, 1 σε σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (προϋπόθεση να δουλεύουν σε Γυμνάσιο), 1 Πρεσβευτής (η συμμετοχή τους σε σεμινάρια γίνεται με άλλη διαδικασία) και 1 που δίδασκε σε σχολείο του εξωτερικού (αφορούσε σχολεία της Ελλάδας)
  • Αποκλείστηκαν από τη διαδικασία 18 εκπαιδευτικοί που η περιγραφή του έργου τους ήταν γενική ή εκτός θέματος

Πραγματοποιήθηκε κλήρωση προκειμένου να επιλεγούν:

  • Τέσσερεις (4) βιολόγοι ή γεωλόγοι (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)- από τους 8
  • Δυο (2) φυσικοί ή χημικοί (ΠΕ04.01 - ΠΕ04.02)- από τους 10
  •  Δυο (2) αγγλικής φιλολογίας (ΠΕ06) από τους 33
  • Ένας (1) μαθηματικός (ΠΕ03)- από τους 4
  • Ένας (1) γαλλικής φιλολογίας (ΠΕ05)- από τους 13

Στη διαδικασία της κλήρωσης συμμετείχαν τα μέλη της ΕΥΥ eTwinning:

  1. Αγγελόπουλος Παναγιώτης, Προϊστάμενος Γραφείου για την Κοινωνία της Πληροφορίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
  2. Μπαθιανάκης Ιωάννης, ΕΥΕ Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων
  3. Καρμπέρης Γιώργος, ΕΥΕ Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων
  4. Πατεράκη Ειρήνη,  9o Νηπιαγωγείο Γλυφάδας

Οι κληρωθέντες εκπαιδευτικοί ανά ειδικότητα είναι:

  1. Ευτυχία Ευσταθίου - 4ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  2. Ελένη Καραβασίλη – Γυμνάσιο Πλατέως (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  3. Μαρία Καλλίθρακα-Κόντου – 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  4. Αλίκη Κυρτσάνη – Βάγια – 6ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  5. Αρτεμησία Στούμπα - 2o Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας (ΠΕ04.01 - ΠΕ04.02)
  6. Κωνσταντίνος Ιορδανόγλου - Μουσικό Σχολείο Χίου (ΠΕ04.01 - ΠΕ04.02)
  7. Κωνσταντίνος Δαουλτζής – 20ο Γυμνάσιο Πάτρας (ΠΕ06)
  8. Παρασκευή Μελισή - Γυμνάσιο Τ.Λ. Αμοργού (ΠΕ06)
  9. Χριστίνα Καραμούλα - 2o Γυμνάσιο Ευκαρπίας (ΠΕ03)
  10. Ευδοκία Φωταρά – Πανορμίτειο Γυμνάσιο και Λ.Τ. Σύμης (ΠΕ05)

Οι αναπληρωματικοί εκπαιδευτικοί που κληρώθηκαν, 2 από κάθε ειδικότητα, και θα συμμετέχουν με σειρά προτεραιότητας, σε περίπτωση που αδυνατούν κάποιοι από τους παραπάνω, είναι:

  1. Πολύμνια Κυριακίδου – 8ο Γυμνάσιο Ξάνθης (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  2. Μαρία Χειμωνοπούλου - Γυμνάσιο Μακροχωρίου Ημαθίας (ΠΕ04.04 – ΠΕ04.05)
  3. Δημήτριος Ρόρρης - Γυμνάσιο ΛΤ Βολισσού (ΠΕ04.01 - ΠΕ04.02)
  4. Αικατερίνη Αγγελοπούλου – Γυμνάσιο Κάτω Λεχωνίων (ΠΕ04.01 - ΠΕ04.02)
  5. Ελένη Λουρίδα – Γυμνάσιο Μύρινας Λήμνου (ΠΕ06)
  6. Σταματίνα Κιούση – Γυμνάσιο Κρυονερίου Αττικής (ΠΕ06)
  7. Ιωάννα Τριανταφυλλίδου - 1o Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης (ΠΕ03)
  8. Βασίλης Κωστόπουλος – Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων(ΠΕ03)
  9. Αικατερίνη Παπαγιαννοπούλου – 4ο Γυμνάσιο Καστοριάς (ΠΕ05)
  10. Ελένη Χαρτζαβάλου – Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων (ΠΕ05)